Els equips d’escacs de l’Espiga de les Corts han finalitzat avui dia 20 de març la seva participació a la Lliga Catalana, la competició més important que es celebra a nivell de clubs, i la que aplega més jugadors de tota Catalunya. Durant nou diumenges, de gener a març, ens reunim per passar un matí ple d’escacs al nostre local social, o bé com a visitants d’altres clubs de Barcelona ciutat i província. El nostre club compta amb 47 jugadors federats.

L’any passat aquesta competició no es va celebrar, per culpa de la pandèmia, per tant hi havia moltes ganes acumulades de tornar a viure la tensió i l’emoció d’un matx d’escacs. Enguany hi hem participat amb tres equips. En els tres casos l’objectiu era la permanència, ja l’any triomfant va ser el 2020, amb l’ascens dels dos primers equips. Ha coordinat les alineacions, convocatòries i tots els aspectes organitzatius generals, com ho fa de manera exemplar des de fa anys, en Ramir Artigas.

El primer equip, dirigit per en Sergi Leiva, ha jugat a Segona Divisió, i ha tingut un començament de Lliga molt bo. No ha perdut cap matx fins a la ronda 6, i a falta de dues rondes per acabar la Lliga ja havia assegurat l’objectiu de no baixar. Aquesta fita s’ha aconseguit per primer cop a la història quan ens ha tocat un grup d’equips de Barcelona, sempre difícils. Ha estat molt destacable l’actuació del nostre jugador número 3, Alberto Gutiérrez, que ha aconseguit en aquest torneig la seva segona norma de mestre català.

20 de març, Espiga de les Corts contra Penya Mollet. Dret, Alberto Gutiérrez, norma d’MC.

El primer filial, l’Espiga B, té un grup de jugadors que fa anys que fan pinya i han compartit moltes alegries. Liderats per en Jon Campins i en Guillem Sánchez, s’han sobreposat a un començament fluix (1 victòria a les 4 primeres rondes), i han acabat assegurant la permanència a falta d’una ronda per acabar la Lliga.

L’Espiga C ho ha tingut una mica més difícil, i ha hagut d’esperar fins l’últim dia, al local de l’escola EDAMI de Miquel Illescas, 8 vegades campió d’Espanya, per evitar el descens matemàticament. El seu delegat ha estat n’Amador González, tresorer de la nostra entitat.

S’acaba la Lliga, però ni molt menys s’acaben els escacs! Volem celebrar un campionat social que ens serveixi per reunir-nos i per entrenar de cara a properes competicions. La Copa Catalana, equivalent a la Lliga en partides de ritme ràpid, té pendent la seva convocatòria després de Setmana Santa. I també tenim jugadors participant a torneigs de ronda setmanal organitzats per altres clubs amics de la ciutat. Com diu el lema de la FIDE, Federació Internacional d’Escacs: Gens una summus. A l’Espiga, també som una família.